Canazei - průvodce

Canazei

Canazei (Cianacei v jazyce Ladin), je bezesporu jedním z pokladů v provincii Trento, který se nachází v nádherné, svěží kotlině na severním okraji údolí Val di Fassa. Ve výšce 1 465 metrů nad mořem, je to jedno z třiceti nejvýše položených měst v Itálii a nejvýše položená z vesnic v údolí. Díky své vynikající poloze, historii a pohostinnosti je jedním z nejznámějších destinací v Dolomitech. Canazei je považováno za hlavní město zimních sportů Val di Fassa a to zejména díky své strategické poloze uprostřed vrcholků Sassolungo, Sella a Marmolada. Spolu s dalšími 18 obcemi, Canazei tvoří součást velmi unikátní oblast: Ladinia, kde místní obyvatelé stále mluví ladinsky. Turisté si nemohou nevšimnout zvláštního nářečí a kultury. Stopy jeho jedinečnosti a dávné historie jsou okamžitě viditelné a to jak v architektuře a při poslechu rozhovorů místních obyvatel, nebo ještě lépe, tím, že se podílí na životě místní komunity a lidových slavností. Místní obyvatelé jsou velmi spojeni se svými tradicemi a zvyky.

Jeho charakteristická nedotčená příroda a pohostinnost místních obyvatel, činí Canazei ideální destinací pro zábavnou, sportovní a relaxační dovolenou, ať už v zimě nebo v létě.

Historie Canazei

Jméno "Canazei" je zřejmě spojeno s rákosím a osady v údolí byly řídce osídleny až do vývoje na počátku 20. století. Významným vlivem na hospodářství této oblasti byla výstavba silnice nad Passo Pordoi a přes Arabbu a do sousední provincie Belluno. Sportovní zázemí, které rostlo, aby sloužilo vzkvétajícímu turistickému ruchu, bylo během boje mezi rakouskými a italskými armádami v první světové válce těžce poškozeno a oblast si vzala čas na zotavení až do výstavby v šedesátých letech a následujících desetiletích. Nyní je oblast perfektně vybavena jak pro všechny sportovní nadšence v podobě upravených sjezdovek a moderních lanovek, tak poskytuje i zázemí v podobě mnoha restaurací, občerstvení a v neposlední řadě vzrostla také kvalita ubytování - hotely, rodinné penziony, apartmány,..

Canazei dnes

V těchto dnech je Canazei jedním z nejdůležitějších zastávek v lyžařském okruhu Sella Ronda v zimě s přípojkou na východ a Arabbou nad Passo Pordo a na sever a Val Gardena nad Passo Sella. Město je nyní stále více závislé na zimní a letní turistice a počet obyvatel se za posledních třicet let téměř zdvojnásobil. Obyvatelé se však obzvlášť snaží zachovat tradiční zvyky a způsoby, a vesnice je středem ladínské kultury s tradičními festivaly, které se konají během roku.

Canazei lyžování

CANAZEI - BELVEDERE - PORDOI SKI AREA

Tento lyžařský areál se vyznačuje technologickými lyžařskými vleky a téměř 22 km sjezdovek snadno dosažitelnými z centra města. V Belvedere je snow park Dolomiti a v centru Canazei jsou dětské sjezdovky pro začátečníky a dětský park pro nejmenší.

Gonzaga (snadná): malá sjezdovka označená jako skokanský svah obsluhovaná lyžařským vlekem.

Lupo Bianco (střední): sjezdovka přes les, který vede z údolí Belvedere k Rifugio Lupo Bianco.

Sass Becé (středně těžké): vybavené sedačkovou lanovkou pro 6 osob, tato sjezdovka odjíždí od Sass Becé.

Col dei Rossi (střední): sjezdovka vede z kopce Belvedere do Baita El Brodol a Pecol.

Belvedere (snadné): vybavená sedačkovou lanovkou pro 4 osoby, tato sjezdovka se používá také jako výuková pro děti a odchází ze Sass Becé.

Lezuo: sestupuje z Rifugio Sass Becé směrem k Arabba, jedna strana je jednodušší, zatímco druhá je trochu strmější, obě končí se u Rifugia Lezuo.

CAMPITELLO - COL RODELLA - SELLA SKI

Téměř 13 km sjezdovek, které poskytují přístup do lyžařského areálu Belvedere přes sjezdovku Col Rodella - Lupo Bianco. Velmi zábavný snow park se nachází u Col Rodella.

Rodella Des Alpes (střední): sjezdovka vede z Rifugio Des Alpes směrem k Sella Rodella nedaleko stanice od gondoly Pradel Rodella. Odtud se sedačková lanovka Salei vydává zpět.

Cinque Dita (střední): první úsek této sjezdovky je náročný, ale pak se zpomalí na křižovatce se sjezdovkou Rodella des Alpes.

Martinelli (střední): vede z Rifugio Passo Sella a pokračuje podél jižního svahu Sassolungo.

Tre (střední / snadné): nejdelší sjezdovka v lyžařském areálu (cca 3 km) začíná v Rifugio Des Alpes a pokračuje do sjezdovky Rodella Des Alpes až do začátku sjezdovky Cinque Dita. Odtud pokračuje na východ a prochází Val Salei, přicházející na křižovatku, nicméně obě sjezdovky se opět spojují  a končí u gondoly Pradel Rodella.

Grohman (snadné): velmi krátká sjezdovka využívaná jako skokanský svah.

ALBA DI CANAZEI - CIAMPAC - FEDAIA SKI AREA

Krásnou kotlinou Ciampac se snadno dostanete z Alba di Canazei. Tady se nachází téměř 15 km sjezdovek a je zde také přístup ke skalnímu panoramatu, který vede do lyžařského areálu Buffaure. K dispozici je dětský park a běžecká stopa na 2000 m.

Pista del bosco (obtížná): stanice od lanovky Ciampac, sjezdovky se v jednom bodě rozdělí a jedna strana je složitější než druhá, ale znovu se spojují a obě vedou do Alba di Canazei.

Delle baite (snadné): velmi lehká sjezdovka využívaná také jako skokanská, vybavená lyžařským vlekem.

Sella Brunech (střední): tato sjezdovka vede do základny Ciampac, poslední část protíná s lyžařským vlekem na sjezdovce Delle Baite (spojení do lyžařské oblasti Buffaure - Aloch).

Sasso di Rocca (snadné): velmi snadná začínající sjezdovka používaná jako výuková pro děti, je k dispozici z první části Sella Brunech.

Roseal (střední): sjezdovka vybavená dvoumístnou sedačkovou lanovkou, první část je napojena na Sella Brunech.


Délka sjezdových tratí v údolí Val di Fassa
32.8 + 89.5 + 9.2 = 130 km 

Běžecké tratě: 48 km

 

ALBA DI CANAZEI

Vesnička se nachází 2 km od Canazei podél silnice na průsmyk Fedaia u úpatí Colac (2715 m) a Gran Vernel  Massif (3210 km).

Malý farní kostel věnovaný svatému Antoniovi Abatemu přispívá k estetické kráse této vesničky. Alba je nejlépe známá jako turistické destinace v letních a zimních sezónách. Ze základny Ciampac se dostanete k lyžařskému okruhu Ciampac-Buffaure, který je východiskem pro mnoho letních výletů.

Turistické středisko nabízí také krytý zimní stadion, lyžařské túry a běžecké tratě. Zvláštní důraz je kladen na děti, které se mohou naučit lyžovat v mnoha lyžařských školách nebo trávit hodiny ve sněhových parcích. Během letních měsíců mohou návštěvníci jít na výlety do lesa, pořádat vysokohorské túry, vypořádat se s horskými cyklistickými stezkami, hrát tenis, vyjet si na koni a mnoho dalšího.

 

PENIA

Vesnice Penia (Penia v jazyku Ladin) leží 3 km od města Canazei a je posledním osídleným městečkem v údolí před průsmykem Fedaia a Marmoladou. Nachází se podél slavné Via Alpina, která prochází celou alpskou oblastí od východu k západu.

Tato vesnice, která se nachází na kopci, má typický horský vzhled s kostelem San Sebastiano a San Rocco na vrcholu a okolními domy sestupujícími k údolí.

Kdysi venkovské městečko se stalo v posledních letech oblíbenou turistickou destinací.