Dovolená Grado

Najděte si svou vysněnou dovolenou

Dovolená Grado

Nabídky ubytování - na dotaz

Letovisko, které je jediným městem ostrůvku Isola di Grado v italském regionu Friuli-Venezia Giulia (Furlansko-Julské Benátsko). Grado je součástí krásné laguny Laguna di Grado, kterou tvoří desítky malých ostrůvků. Grado má pěkné historické centrum. Nabízí dvě dlouhé pláže, jednu přímo ve městě a druhou asi 2 km na východ u kempové oblasti. Pláže nabízejí pozvolný přístup do moře a tak je letovisko ideální nejen pro děti, ale rovněž i pro seniory. Pláže jsou oceněny modrou vlajkou pro svou čistotu. Mezi atraktivní zpestření dovolené v Gradu zaručeně patří projížďka lodí lagunou mezi ostrůvky.

Přečtěte si před cestou rady a tipy - Grado :

Grado – letovisko v laguně na ostrůvku italského Jadranu

Možná letovisko Grado není tak věhlasně známé jako například Bibione nebo Lignano, má však rozhodně co nabídnout. Leží na malém ostrůvku Isola di Grado, který v podstatě uzavírá nádhernou lagunu Laguna di Grado. Nachází se v regionu Friuli-Venezia Giulia a tak kromě italštiny tu můžete slyšet i furlanštinu, jeden z regionálních jazyků v Itálii. Díky své poloze v laguně a s četnými kanály je Grado občas nazýváno malými Benátkami. Historie Grada sahá daleko do starověku, kdy bylo důležitým přístavem pro město Aquileia (viz tip na výlet).

Malý ostrůvek, velké možnosti

Přestože je celkově ostrov Isola di Grado malý (mnohem menší než Sicílie či Sardinie), můžete zde strávit letní dovolenou s bohatými možnostmi vyžití.
Grado je moderní, živé letovisko nabízející nejen jemné písčité pláže, jejichž celková délka je asi 9 km a rozprostírají se takřka po celém jižním pobřeží ostrova. Grado tak lze brát jako letovisko, ale zároveň vlastně celý ostrov, jelikož Grado je jediným městem. Severně od Grada je nádherná laguna s mnoha malými ostrůvky a plavbu lodí mezi nimi si určitě nenechte ujít. S pevninou je Grado spojené dvěma silnicemi vedoucími na sever. Lodní spojení je rovněž s přístavem v Terstu, jedním z nejvýznamnějších v Itálii s návazností na silniční i železniční přepravu.

Historické centrum, piniová část Pineta i kempová oblast

Celé Grado lze rozdělit na 3 části – hlavní část s historickým centrem na jihozápadě, klidná část Pineta obklopená piniemi a kempová část na východě. Nejživější je část historického centra, v níž najdete mnoho typů ubytování jako jsou hotely nebo apartmány ale také spoustu restaurací a barů a zároveň baziliky, kostely, lapidárium a další historické památky. Pokud má být vaše dovolená spíše relaxační a chcete ji strávit v klidu, nabízí se Pineta, kde budete ubytováni ve stínu borovicového háje. Mezi nejluxusnější ubytování patří 4* hotely Savoy a Hannover. Naopak je možné se ubytovat levně a jednoduše v menší vilce nebo kempu. Jsou zde tak dostupné všechny varianty ubytování. V části Pineta jsou i vyhledávané termální lázně, které jsou zaměřeny nejen na léčbu revmatu. Umíte-li italsky, můžete si v Gradu zajít i do divadla Villaggio Europa.

K možnostem aktivního a sportovního vyžití patří tenisové kurty, několik dětských hřišť nejen přímo u pláže či pohodové procházky po promenádě Spiaggia Costa Azzurra spojující pláže. Milovníky golfu potěší přítomnost 18jamkového golfového clubu Tenuta Primero situovaného v klidné kempové části.

Pláže jsou čisté, udržované a tudíž jsou označeny právem modrou vlajkou, tedy tzv. bandiera blu. To značí kvalitu pláží a jejich čistotu. Největší pláží je G.I.T. Grado. Část pláže Spiaggia je zpoplatněna, ostatní jsou zcela volné.

Kam na výlet – ke zbytkům římského města i na skok do Slovinska

Chcete-li poznat aspoň část okolí, můžete si udělat výlet na pevninu nejen do historických měst Monfalcone a Cervignano del Friuli. Milovníky historie jistě nadchne nedaleké archeologické naleziště Aquileia, kde je také patriarchální bazilika. Naleziště se zbytky římského města i bazilika jsou na seznamu UNESCO. Máte-li čas a chuť na delší výlet, může být cílem i poměrně nedaleké Slovinsko, případně Chorvatsko.

Proč si vybrat Grado pro svou dovolenou na Jadranu

Plánujete-li dovolenou na italském Jadranu, možná přemýšlíte, které letovisko zvolit. Grado je volbou takřka pro všechny. Není tak rušné jako třeba Lido di Jesolo, ale spojuje se zde moderní letovisko a staletí historie, kterou potkáváte v mnohých úzkých uličkách historického centra. Grado nabízí ideální kompromis mezi velkým rušným letoviskem a klidným zákoutím, najdete zde obojí. Písčité jemné pláže a pozvolný přístup do moře budou předními důvody nejen pro rodiny s dětmi. Laguna s mnoha ostrůvky, historické centrum z dob římského impéria i moderní stylové letovisko s písčitými plážemi – to vše spojuje Grado coby místo pro prožití skvělé dovolené v Itálii. Můžeme jej zcela právem nazvat jako přímořské lázeňské letovisko.

Samozřejmě nemusíte celou dovolenou strávit jen v Gradu, ale poznávat i další města, rybářské vesničky i přírodní krásy těchto míst.